Pogledajte rezultate za 2022. godinu.
U aprilu 2016. godine, Brisbane Digital je napravio istraživanje o 50 najposećenijih sajtova u Srbiji. Ove godine, u saradnji sa SEO Brainiac-om, ponovili smo istraživanje (koristeći alat SimilarWeb koji nam daje procene o poseti internet sajtova) i već odmah bilo je očigledno da postoje određene razlike u listi, što je i očekivano.
Smena na prvom mestu
Pre 4 godine, prvo mesto zauzimao je Facebook, koji je već tada bio u padu popularnosti. Iako još uvek dominira među društvenim mrežama, sada zauzima tek treće mesto među svim sajtovima. Prestigli su ga i Google.com i Youtube. Zanimljivo je i primetiti da je prvo mesto zauzeo Google.com koji je ranije bio na četvrtom mestu, a Google.rs koji je ranije bio na drugom mestu, sad je na osmom.
Novinski portali
Iako su bili popularni i pre 4 godine, čini se da je popularnost novinskih portala još veća danas, s obzirom da je na listi ove godine 3 više, odnosno 16. I ovde je došlo do smene na prvom mestu, te je sada Kurir prestigao Blic.
Online kupovina
Iako bi bilo za očekivati da se danas u Srbiji više kupuje online, većina sajtova ovog tipa doživela je pad. To ne važi jedino za najpopularniji sajt ovog tipa – KupujemProdajem koji je zadržao sedmu poziciju. Doduše, zanimljiva novina je da se na listi nalaze dva lanca prodavnica tehniče opreme: WinWin i Gigatron.
Kladioničarski sajtovi
Primetno je i da ima duplo manje kladioničarskih sajtova, te više na listi nema Mozzartsport-a i Flashscore-a, dok su ostali kladioničarski sajtovi zabeležili pad.
“Entertainment” sajtovi – serije, filmovi i slično
IMDB je doziveo pad na ovoj listi, dok je sajt Titlovi.com nestao sa liste, baš kao i četiri “torrent sajta”. Očigledno je da je borba protiv torrent sajtova dala rezultata.
Koga više nema na listi?
Pre svega torrent sajtova. Sva 4 su izgubila svoje mesto, a jedan od glavnih razloga bio je progon ljudi koji su vodili ove sajtove, kao i Google-ovo sankcionisanje ovakvih sajtova.
Blogerske platforme blogspot i wordpress su ispale sa liste. Svakako (iz SEO ugla) mnogo je pametnije imati svoj sopstveni domen, te i ne čudi da se ovo dogadja, pritom, neke druge platforme nude mnogo bolje mogućnosti za taj tip blogovanja, poput recimo Medium-a (rast popularnosti iste je možda donekle uticao na ovaj pad).
Live.com je takođe ispao sa liste. Već smo pomenuli dva kladioničarska sajta kao i Titlovi.com, a na listi više nema tri društvene mreže: Pinterest, Tumblr i Badoo (portal za online dating), Alibaba.com, i portala Moj Auto i Kupindo.
Svoje mesto na listi izgubili su Prva i 24sata.
Ko su nova imena na listi?
Najbolje plasirano novo ime je Espreso.rs koji je zauzeo 11. Poziciju dok su ostali informativni portali koji su novi na listi Pink.rs, N1info, Danas.rs i RTS.
Novi na ovoj listi su i EON, već pomenuti mobilni operateri (Vip i Telenor) i lanci prodavnica tehničke opreme (WinWin i Gigatron), dva oglasna portala (Halo oglasi i Goglasi), dva posrednička sajta koja vrše uslugu promocije online sadržaja (Aklamator i Midas-network) i portal Serije Online.
Takođe na listi se treutno nalazi i državni portal esdnevnik.rs koji je pokazatelj, da čak i zvanični državni sajtovi mogu biti među najposećenijim ukoliko su korisni i pružaju kvalitetnu uslugu.
Kompletna lista najposećenijih sajtova u Srbiji 2020
- google.com
- youtube.com
- facebook.com
- kurir.rs
- blic.rs
- instagram.com
- kupujemprodajem.com
- google.rs
- alo.rs
- wikipedia.org
- espreso.rs
- srbijadanas.com
- pornhub.com
- xnxx.com
- b92.net
- twitter.com
- polovniautomobili.com
- telegraf.rs
- xvideos.com
- xhamster.com
- informer.rs
- pink.rs
- novosti.rs
- esdnevnik.rs
- limundo.com
- mondo.rs
- n1info.com
- rezultati.com
- imdb.com
- aliexpress.com
- yahoo.com
- sport.blic.rs
- bet365.com
- halooglasi.com
- danas.rs
- midas-network.com
- naslovi.net
- kupindo.com
- bg.ac.rs
- google.com.br
- serijeonline.net
- aklamator.com
- reddit.com
- goglasi.com
- rts.rs
- winwin.rs
- gigatron.rs
- eon.tv
- vipmobile.rs
- telenor.rs