E-commerce SEO: Optimizacija online prodavnica - Brisbane Digital
Razvojem interneta, ali i različitih sistema naplaćivanja poput PayPal-a, online shopping je kako u svetu tako i kod nas u konstantnoj ekspanziji. U poslednje vreme, sve češće možemo videti vesti kako se smanjuje broj klasičnih prodavnica, kao posledica sve veće online kupovine. I to je veoma razumljivo. Online prodavnice imaju mnogo prednosti: mogućnost kupovine u istom trenutku kada ste nešto poželeli da kupite, ušteda vremena, mogućnost da u kratkom roku uporedite cene sa više različitih izvora. Sa druge strane, samim prodavnicama je takođe isplativije. Nisu im potrebni lokali, dovoljno im je samo skladište i dostava (što povlači i manje zaposlenih), kao i 24-časovno radno vreme. Ipak, trenutno zbog nepoverenja u online kupovinu, kao i zbog nerešenog pitanja naplate preko PayPal-a u devizama, domaće E-commerce tržište još uvek nije dovoljno razvijeno, što je kako mana sa jedne strane, tako i prilika za sve one koji žele da se upuste u E-commerce biznis. Optimizacija online prodavnica ipak ima nekoliko specifičnosti, koje je razlikuju od optimizacije blogova, biznis prezentacija ili novinskih portala:

Tehnički SEO

Tehnički SEO, odnosno on site optimizacija online prodavnica je mnogo zahtevnija od recimo obične biznis prezentacije. Po pravilu E-commerce sajtovi imaju ogroman broj stranica (često i preko milion), što svakako otežava posao. Važno je voditi pažnju o tome koje su stranice indeksirane, kako optimizovati crawl budžet, da li se pojavljuju duplirani sadržaji (podešavanje canonical tag-a). Svaka stranica treba biti dobro on page optimizovana. Title tagovi treba da sadrže ključne reči ali istovremeno i da privuku potencijalnog klijenta da klikne baš na vaš rezultat u Google-u, a meta opisi moraju biti jedinstveni za svaku stranicu.

Sadržaj

Sadržaj stranica online prodavnica je veoma često copy/paste sadržaj što je veliki problem. Uglavnom se radi o specifikaciji proizvoda ili zvaničnom opisu proizvođača. Ovo svakako nije dobra praksa. U idealnoj situaciji, za svaki proizvod bi se trebao napisati poseban opis, ali s obzirom na veliki broj artikala u online prodavnicama, ovo je često nerazuman zahtev. Ipak treba obratiti paznju na one proizvode i kategorije koje donose najveći profit.

Korisničko iskustvo

Google veoma dobro razume ponašanje korisnika Vašeg sajta. Ukoliko posetilac brzo napusti vaš sajt bez ikakve interakcije i ponovo na Google-u pretražuje isti proizvod, to je veoma loš signal i sve lošije ćete se rangirati. Ukoliko sa druge strane postoji neka interakcija posetioca sa vašim sajtom i kvalitetno korisničko iskustvo, to će vam dati veće šanse za dobro rangiranje. Navigacija na sajtu treba biti jednostavna i brza – svaki proizvod bi trebao biti dostupan u ne više od tri klika.

Mobilna verzija sajta

Google već neko vreme najavljuje “mobile first indexing“. Naime, radi se o tome, da ukoliko imate mobilnu verziju sajta i desktop verziju, samo jedna od njih je bila indeksirana, i to desktop verzija. S obzirom da polako broj mobilnih pretraga počinje da prestiže broj desktop pretraga, Google je odlučio da u jednom momentu pređe na indeksiranje mobilnih verzija vašeg sajta. Ukoliko imate samo desktop verziju ili responsive sajt, ovo ne treba da vas brine, ali ukoliko imate odvojenu mobilnu i desktop verziju, dobro povedite računa o optimizaciji mobilne verzije.

Microdata

Microdata semantički opisuje podatke pretraživačima. Ukoliko opišete podatke sa Schema.org microdata, Google može imati više poverenja u njih i možda će ih češće prikazivati u tzv. “featured snippet-ima”. Jedan od najčešćih primera jesu rezultati sa review-ima u obliku zvezdica. Takvi rezultati na Google-u svakako privlače više pažnje, što automatski povećava šansu za većim procentom klikova na vaš rezultat.

SSL sertifikat – HTTPS

Jedan od poslednjih potvrđenih faktora za rangiranje je i SSL sertifikat, odnosno https verzija sajta. Prelazak na https pomoći će vam da se bolje rangirate. Pored toga, Google Chrome je počeo da upozorava na “nesigurnu” konekciju ukoliko pokušate da se ulogujete na sajt koji nema SSL sertifikat. Poslednje što želite jeste da neko vašem kupcu kaže da je nešto na vašem sajtu nesigurno. Upravo na ovu temu je na konferenciji E-trgovina, pričao naš tehnički seo specijalista Dragan Grubački, čiju prezentaciju možete pogledati ovde: